جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
سبد خرید
ساعت مد

مدرسه آموزش مد و فشن

انواع فرم بدن زنانه

انواع فرم بدن زنانه

در جهانی که همه چیز از جمله ساختار و الزامات مد و فشن مدام در حال تغییر است، نمی‌توان شخصی را وادار کرد که صرفا متناسب با فرم خاصی سال‌ها لباس بپوشد. حتی می‌توان گفت در دنیای استایلینگ حرفه‌ای رعایت نکات فرم بدن زنانه منسوخ شده است؛ اما در حالت عادی و روزمره رعایت آن خالی از لطف نیست و باعث ‌می‌شود دقیق و حساب شده‌تر لباس پوشید. از طرفی اگر فردی به دنبال آموزش طراحی لباس باشد برای انتخاب طرح‌های اصولی متناسب با هر شخص بهتر است که به مبحث اندام‌ها و خصوصیاتشان واقف باشد.

نکات  انواع فرم بدن زنانه

اما از آن جایی که پیروی از یک الگو می‌تواند بعد از مدتی فرد را دل زده کند، پس بهتر است نسبت به انواع فرم بدن اطلاعات لازم داشته باشید تا هر زمان که علاقمند به ایجاد تعادل بر اساس اندام خود بودید به راحتی دست به انتخاب بزنید. پس با ما همراه باشید تا در ادامه مقاله به بررسی انواع فرم بدن در طراحی لباس و باید‌ها و نبایدهای آن بپردازیم.

انواع فرم بدن در طراحی لباس

انواع فرم بدن در طراحی لباس

انواع فرم بدن که امروزه اسم‌های جالبی هم پیدا کرده‌اند، مربوط به آموزش آناتومی اندام و چهره است و از گذشته‌های دور مد بودند اما هر دهه تغییر کرده و مجدد روی کار آمدند. به عنوان مثال، در عصر ویکتورین، اندام زنگوله‌ای ترند شده بود و همه لباس‌ها در پایین تنه حجیم بودند. پس مد یک چرخه است و هر آن چیزی که در حال حاضر ترند است ریشه آن به دهه‌ها قبل بازمی‌گردد.

انواع مختلف فرم بدن بانوان

انواع فرم بدن زنانه

در حالی که فرم بدن زنانه انواع مختلفی دارد اما ۷ مدل از آن‌ها مهم‌ترین هستند و اکثر بانوان در این دسته‌بندی محدود قرار می‌گیرند که شامل: سیب، گلابی یا مثلث، ساعت شنی، قاشقی، توت فرنگی و مستطیل است.

از میان این اندام‌ها، بهترین فرم بدن زنانه ساعت شنی است که شانه و باسن فرد در یک میزان و راستای مشخص قرار گرفته و تعادل ایجاد می‌کند.

بهترین فرم بدن زنانه

فرم بدن زنانه سیبی شکل

در انواع فرم بدن زنانه اولین اندام مد نظر، سیب است. این تایپ بدنی همانطور که از نامش پیداست دارای سینه‌های بزرگ، لگن کوچک، پاهای خوش فرم و تجمع حجم بدنی در ناحیه شکم است.

اگر سیب هستید احتمالا خط کمر مشخصی ندارید پس بهتر است سراغ لباس و اکسسوری بروید که انحنا و کشیدگی ایجاد کند. به عنوان مثال از یقه هفت یا دلبری استفاده کنید که گردن و بالا تنه را کشیده‌تر نشان دهد.  همچنین سراغ لباسی بروید که خطوط عمودی داشته و‌ حجیم نباشد و عریض‌نمایی نکند. از طرفی می‌توانید سراغ شلوار‌های راسته و دمپا گشاد به همراه خط اتو بروید که پاهای خوش فرمتان را کشیده‌تر کند. پس در استایل خود سراغ کمترین جزئیات رفته و از پارچه‌های ریزش‌دار و طرح‌های کوچک استفاده کنید.

فرم بدن زنانه سیبی شکل
فرم بدن زنانه سیبی شکل

فرم بدن زنانه گلابی

فرم بدن زنانه بعدی گلابی یا مثلثی است. در اندام گلابی تجمع حجم بدنی در قسمت پایین تنه( باسن و ران ) است. در واقع لگن پهن و سرشانه از باقی قسمت‌ها کوچک‌تر است.

در این اندام بهتر است در پایین تنه از رنگ‌های تیره استفاده کنید و رنگ روشن و پترن را به بالا تنه انتقال دهید. همچنین شلوار راسته و دمپا گشاد انتخاب خوبی برایتان هستند و تعادل را در اندامتان برقرار می‌کند. در فرم بدن زنانه مثلثی کمربند به عنوان اکسسوری بهترین انتخاب است و همیشه انحنا زیبایی در استایلتان به وجود می‌آورد.

فرم بدن زنانه گلابی
فرم بدن زنانه گلابی

فرم بدن قاشقی

در اندام قاشقی همه چیز مانند فرم بدن زنانه گلابی است. تنها اختلاف کوچک میان این دو این است که در قاشقی بالا تنه کشیده‌تر و کمر باریک‌تر است. اما تمام الزامات و نکات گفته شده فرم بدن زنانه گلابی را می‌توان برای این اندام هم استفاده کرد.

فرم بدن قاشقی
فرم بدن قاشقی

فرم بدن زنانه ساعت شنی

در انواع فرم بدن در زنان، ایده‌آل‌ترین فرم، ساعت شنی است. همانطور که پیش‌تر اشاره شد خط سرشانه و باسن در یک راستا قرار دارد، کمر باریک است، سینه تقریبا بزرگ است و در پهلو انحنا قابل توجهی وجود دارد.

برای این فرم بدن زنانه هیچ محدودیتی وجود ندارد و همه چیز می‌توانید بپوشید اما برای بولد کردن کرو و انحنا بدن می‌توانید بیشتر سراغ شلوار دمپا گشاد و جذب و اسکینی، کمربند، دامن خمره‌ای، پیراهن جذب، لباس‌های چاک‌دار و یقه هفت و دلبری و خشتی بروید تا زیبایی اندام را دو چندان کند.

فرم بدن زنانه ساعت شنی
فرم بدن زنانه ساعت شنی

فرم بدن زنانه توت فرنگی

در اندام مثلث با قاعده بالا یا فرم بدن زنانه توت فرنگی، شانه‌ها و کارور سینه پهن، کمر پهن‌تر از لگن و‌ در کل پایین تنه کوچک‌تر از بالا تنه است‌. در واقع باریک بودن کمر به دلیل کم بودن دور باسن به‌ خوبی نشان داده نمی‌شود. به همین دلیل به این فرم بدن زنانه اغلب پسرانه یا ورزشکاری می‌گویند.

در این فرم بدنی بهتر است تمرکز بر حجیم کردن پایین تنه باشد. مثلا لبه افقی دامن و‌ پیراهن، آستین پفی در مچ دست، استفاده از پترن و رنگ روشن در پایین تنه برای وسعت بخشی انتخاب‌های مناسبی هستند.  برای بقه لباستان بهتر است سراغ یقه‌هایی مثل قایقی، دکلته یا خشتی نروید تا عرض شانه‌هایتان بیشتر نشود.

فرم بدن زنانه توت فرنگی

فرم بدن زنانه مستطیلی

فرم بدن زنانه مستطیل شامل قرار داشتن شانه، لگن، پهلو و کمر در یک راستا است. در واقع خط کمر مشخص نیست و ‌بین باسن و کمر اختلاف کمی وجود دارد.

اگر مستطیل هستید بهتر است در بدن خود انحنا ایجاد کنید. مثلا سراغ پارچه‌های ریزش‌دار بروید، لباس صاف نپوشید، لباس‌هایتان جزئیات زیادی داشته باشند، از کات اوت در کمر استفاده کنید، آستین پفی انتخاب کنید، سراغ دامن‌های خمره‌ای، کلوش و لاله بروید، شلوارهای جذب و اسکینی و بوت کات بپوشید و از کت فیت و کمربند استفاده کنید.

فرم بدن زنانه مستطیلی

نکات مهم در فرم بدن

مهم‌ترین دیدگاه و نکته در مورد بدنتان این است که دنبال نقطه قوت خود باشید و احساس نکنید باید هرکاری کنید تا به فرم ساعت شنی نزدیک شوید چرا که در دنیای امروز شانه پهن و تیز، باسن حجیم و پاهای خوش فرمتان به خودی خود زیبا هستند و هر کدام ویژگی مثبتی به حساب می‌آیند.

اگر سری به پروژه‌های ادیتوریال استایلینگ مجلات معروف فشن در دنیا و یا فشن شوها بزنید، خواهید دید که کمترین استفاده را از اندام ساعت شنی دارند و با انواع فرم بدن زنانه دیگر روی استیج یا مقابل دوربین قرار می‌گیرند. پس اعتماد به نفستان را از دست ندهید و به تناسب اندامتان صرفا در جهت سلامتی خود توجه بسیاری داشته باشید.

نکات مهم در فرم بدن

چگونه فرم بدن خود را تشخیص دهیم ؟

  • برای تشخیص فرم اندام به کمک متر خود اول از همه سراغ کمر می‌روید. در واقع چهار انگشت خود را به صورت افقی بالای ناف قرار دهید که انگشت بالایی در گودترین قسمت کمر قرار می‌گیرد و اندازه دقیق آن را به یاد داشته باشید.
  • در قدم بعد سراغ باسن خود رفته و متر را روی بزرگ‌ترین قسمت باسن که در پایین استخوان کمر قرار دارد بگذارید.
  • در قدم سوم سراغ بالاتنه و سینه بروید و متر را دور کارور خود، یعنی برجسته‌ترین بخش سینه قرار دهید و عدد به دست آمده را یادداشت کنید.
  • برای بررسی اندازه شانه‌های خود بالای تیغه‌ی شانه را اندازه بگیرید.

در نهایت بر اساس کوچکی و بزرگ بودن اعداد نسبت به هم به راحتی می‌توانید اندام خود را تشخیص دهید و برای اطمینان خاطر بیشتر به برخی سایت‌هایی که حسابگر اندام را دارد سر بزنید، اعداد را وارد کرده و اندام خود را پیدا کنید.

اشتراک گذاری
دوره های آنلاین,مجازی ساعت مد
آخرین مقالات مد و فشن
فهرست مطالب

آکادمی ساعت مد
آکادمی ساعت مد
مدرس طراحی لباس
دوره های آنلاین,مجازی ساعت مد
مقالات مرتبط

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *