جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
سبد خرید
ساعت مد

مدرسه آموزش مد و فشن

طراح مد معروف

تنوع و پرداختن به طرح‌ها و ایده‌های جدید یکی از مهم‌ترین موضوعاتی است که در طراحی لباس دنیا مطرح می‌شود. اولین کسانی که به طراحی لباس پرداختند، خیاطانی بودند که در گذشته با توجه به فرهنگ هر کشور و سلیقه مردم جامعه به دوختن لباس می‌پرداختند. تا اینکه این هنر وارد فازهای جدیدی شد و اکثر افراد سرشناس سعی در تغییر نوع پوشش خود داشتند. در نتیجه طراحی لباس و فشن باب شد و طراحان لباس نیز مورد توجه افراد و شخصیت‌های شناخته شده قرار گرفتند.

معروف‌ ترین طراحان لباس دنیا

از جمله معروف‌ترین طراحان لباس دنیا می‌توانیم به افراد زیر اشاره کنیم:

 1. آلبرتا فررتی

از جمله ایده‌های این طراح لباس می‌توان به طراحی لباس‌های زنانه با تم آبی روشن اشاره کرد که از سال ۱۹۶۸ کار خود را شروع و اولین بوتیک خود را بنا نهاد.

آلبرتا فررتی
آلبرتا فررتی
 1. ویوین وست وود

برند پانک مربوط به این طراح انگلیسی است. وست وود با ترکیب لباس‌های سنتی انگلستان با مدل‌ها و طرح‌های جدید، استفاده از گلدوزی‌های زیبا و نیز طرح‌هایی که کمی نامتعارف بودند توانست به موفقیت‌هایی دست پیدا کند.

ویوین وست وود
ویوین وست وود
 1. ژان پل گالتیر

اولین فعالیت این طراح لباس در زمینه عطر و ادکلن با برند هرمس بود و بعد از آن در این حوزه فعالیت کرد. گالتیر یکی از معروف‌ترین فعالان در عرصه مد و فشن و نیز تولید کیف و کفش به شمار می‌رود.

ژان پل گالتیر
ژان پل گالتیر
 1. تاکون پانیچگول

یکی از فعالان در عرصه تولید لباس‌های آماده و راحت برای تمامی رده‌های سنی که از سال ۲۰۰۴ فعالیت خود را شروع نمود.

تاکون پانیچگول
تاکون پانیچگول
 1. والنتینو گاراوانی

یکی از شناخته‌شده‌ترین طراحان ایتالیایی که بیشتر با لباس‌های سرخ زنانه با اکسسوری‌های منحصر به فرد معروف است، والنتیتو گاراوانی است.

والنتینو گاراوانی
والنتینو گاراوانی
 1. دومنیک دولچه و استفانو گابانا

برند معروف D&G که با اختصار نام این دو طراح لباس، در زمینه تولید انواع لباس‌های کش بافت، کت و شلوارهای مردانه و کراوات‌های خاص با ماکسی‌های زنانه کار شده و منحصر به فرد فعالیت دارد.

دومنیک دولچه و استفانو گابانا، طراح مد معروف
دومنیک دولچه و استفانو گابانا، طراح مد معروف
 1. روبرتو کاوالی

یکی از طراحان معروف ایتالیایی که با البسه سنگ‌شور و نیز استفاده از نشانه‌های ویژه از حیوانات و رنگ‌های طبیعی در این صنعت پیشتاز است.

روبرتو کاوالی، از طراحان مد معروف
روبرتو کاوالی، از طراحان مد معروف
 1. سونیا ریکیل

از طراحان معروف فرانسوی که در تولید لباس‌های کش‌باف و ایده‌های خاص در این حوزه معروف است.

سونیا ریکیل
سونیا ریکیل، از طراحان فشن
 1. جورجیو آرمانی

یکی از معروف‌ترین برندهای لباس که با نام آرمانی طراحی و عرضه می‌شوند. این برند از سال ۱۹۷۴ جزو سه تای اول در حوزه مد و فشن معرفی می‌شود.این هنرمند در سال ۱۹۳۴ در ایتالیا به دنیا آمد. ابتدا برای سروتی و سپس برای افرادی دیگری مانند باگوتا و هیلتون کار می‌کرد. اولین شرکت خصوصی خود را در سال ۱۹۷۵ تأسیس نموده و در سال ۲۰۰۱ به عنوان برترین هنرمند در طراحی لباس ایتالیایی معرفی شد.

جورجیو آرمانی
جورجیو آرمانی

تاریخچه طراحی لباس

اولین فردی که در قرون نوزدهم و در زمینه طراحی مد و فشن فعالیت خود را آغاز کرد، چارلز فردریک ورث بود. هنر این شخص در قبولاندن نظر خود به مشتری در خصوص اینکه چه لباسی باید بپوشاند، زمینه رشد و معروفیت او را فراهم کرد و این همان معنی مد است. سال ۱۸۵۸ دوره‌ای بود که طراحی لباس و دوخت آن بیشتر مورد توجه قرار گرفته است. به کارگیری انواع نقاشان و هنرمندان برای طراحی لباس‌های مورد نظر در این دوره بیشتر به چشم می‌خورد. به این صورت که نقاشان طراحی اولیه لباس را انجام می‌داند و در صورت تائید مشتری، لباس سفارش داده شده و توسط خیاطان دوخته می‌شود.

چارلز فردریک ورث و تاریخچه طراحی فشن
چارلز فردریک ورث

به این ترتیب دیگر از لباس‌های تکراری و آماده خبری نبود و جای خود را به لباس‌های منحصر به فرد و تک دوز داد. این صنعت در کشور ما نیز در دوره قاجار که بیشتر به مدگرایی و تبعیت از سبک‌های جدید پوشش اهمیت داده می‌شد، مورد توجه قرار گرفت. سفر ایرانیان به خارج از مرز و آشنایی با پوشش‌های غربی باعث شده تا دید افراد تغییر پیدا کرده و صنعت مد در ایران نیز وارد شود. زمان فتحعلی شاه نقطه شروع مدگرایی در ایران بود و در زمان ناصرالدین شاه و نفوذ و تأثیر دیدگاه دختر شاه تاج السلطنه در آزادی پوشش زنان باعث شد تا صنعت مد پیشرفت بیشتری نماید. در زمان رضا شاه الهام‌ گیری در طراحی لباس و این صنعت است روزهای اوج خود را می‌گذراند.

سفرهای خارجی همسر شاه و آشنایی با طراحان مد معروف و سران دیگر کشورها به ایران باعث شد تا مدرنیزاسیون در کشور شکل جدیدی به خود بگیرد و در زمان محمدرضا شاه طراحی لباس در کشور تحول بیشتری پیدا کرد. اولین شخصی که در ایران به طراحی فشن و لباس علاقه نشان داد، زینت جهانشاه دختر یکی از سرهنگ‌های وزارت جنگ بود که با گذراندن دوره‌های فشن و مد در کشورهای اروپایی و مطالعه زندگینامه طراحان لباس، اولین لباس فروشی و خیاط خانه را در تهران بنا نهاد.

زندگینامه طراحان ایرانی

زندگینامه طراحان مد بزرگ دنیا

آشنایی با زندگینامه طراحان مد لباس و دوره آموزش طراحی لباس می‌تواند کمک بزرگی برای رشد و پیشرفت در زمینه مد و فشن نماید. در این قسمت به بررسی زندگی‌نامه معروف‌ترین اساطیر طراحی لباس می‌پردازیم:

 • کارل لاگر فلد

طراح لباس، عکاس و کاریکاتوریست آلمانی که در فرانسه زندگی می‌کرد. این شخص مدیر برند چنل بود و از سال ۱۹۸۳ تا آخر عمر به عنوان مدیر خانه مد فرانسوی فعالیت داشت. همچنین مدیر خانه مد خز و کالاهای چرمی فندی ایتالیا نیز بود. طراحی‌های ابتکاری این هنرمند، استفاده از پوست حیواناتی مانند خرگوش و سنجاب در تولید لباس و … باعث شد تا بتواند جایگاه بزرگی در این صنعت پیدا کند.

کارل لاگر فلد
کارل لاگر فلد
 • جیانی ورساچه

ورساچه یکی از معروف‌ترین و شناخته‌شده‌ترین برندهای مربوط به مد و فشن است. ورساچه در سال ۱۹۴۶ در ایتالیا چشم به جهان گشود و در سال ۱۹۹۶ در سن ۵۰ سالگی از دنیا رفت. استفاده از رنگ‌های زنده، چاپ‌های و برش‌های جذاب و زیبا بر روی لباس‌ها باعث شد تا بتواند به سرعت در صحنه بین‌المللی جایگاه خود را پیدا کند. ورساچه به لطف پشتیبانی خانواده خود که بیشتر با سران کشور و مؤسسات خصوصی معتبر ارتباط داشتند، توانست شرکت خصوص خود را بنا نهاد.

جیانی ورساچه
جیانی ورساچه
 • الکساندر مک کوئین

مک کوئین طراح ارشد شرکت مد و فشن جیوانچی در سال ۱۹۶۹ به دنیا آمد. اولین شرکت خود را در سال ۱۹۹۲ بنا نهاد. جوایز بی‌شماری را در سال‌های متمادی در زمینه طراحی و آموزش استایلینگ از آن خود کرده است. این شخص با راه‌اندازی استودیوی فیلمبرداری در سال ۱۹۹۳ و بکار گیری طراحان جدیدی مانند حسین چالایان و پوریک سوئینی توانست مجموعه‌های زیادی را سازمان‌دهی نماید. از جمله راننده تاکسی، کلاه‌برداران و … که از جمله فعالیت‌های این هنرمند در این عرصه است.

الکساندر مک کوئین
الکساندر مک کوئین
 • کوکوشانل

شانل یک طراح فرانسوی است که در سال ۱۸۸۳ به دنیا آمده و خالق برند شانل است. این برند در ابتدا به دوخت لباس‌های ورزشی، لباس‌های زنانه و … پرداخت. ولی به این بسنده نکرده و شروع به طراحی جواهرات، کیف‌های دستی و عطرهای منحصر به فرد نمود که نماینده این برند بودند. بعد از جنگ جهانی دوم، شانل به پاریس بازگشته و خانه مد خود را تأسیس نمود.

کوکوشانل
کوکوشانل
 • کریستیان دیور

یکی دیگر از نام آشناترین طراحان مد و لباس، دیور است. دیور در سال ۱۹۹۵ در فرانسه به دنیا آمده و در سال ۱۹۴۶ با مارسل بوساک که یک کارآفرین موفق بود و ثروتمندترین مرد فرانسه بود همکاری نمود. در این سال خانه مد پاریس را تأسیس و اولین مجموعه خود را ارائه داد. طرح‌هایی شلوغ با پارچه‌هایی پوسته‌ای و محکم که از قسمت کمر گشاد شده و فرم زیبایی دارند.

کریستیان دیور، طراح مد معروف
کریستیان دیور

 کلام آخر

هنرمندان زیادی در حوزه طراحی مد و فشن فعالیت داشتند که بیشتر آن‌ها از فرانسه و ایتالیا بودند. این صنعت در دوره قاجار وارد کشور شد و تحولات زیادی را به خود دید. افراد زیادی خالق برندهایی بودند که بسیار معروف و نام آشنا هستند. برند آرمانی، شانل، دیور، فندی و … از جمله مشهورترین مارک‌های لباس در جهان هستند.

اشتراک گذاری
دوره های آنلاین,مجازی ساعت مد
آخرین مقالات مد و فشن
فهرست مطالب

آکادمی ساعت مد
آکادمی ساعت مد
مدرس طراحی لباس
دوره های آنلاین,مجازی ساعت مد
مقالات مرتبط

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *