جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
سبد خرید
ساعت مد

مدرسه آموزش مد و فشن

های فشن

اگر پیگیر اخبار دنیای مد و فشن باشید، احتمالا بارها با کلمه های فشن برخورد کرده‌اید. به خصوص از برندهای مطرح و درجه یک دنیا این کلمه بارها شنیده می‌شود. دانستن دقیق این مسائل و درک دنیای عملی و تئوری این بحث مهم نیازمند آموزش کالکشن سازی لباس و فراگیری تئوری مد و همچین اخبار فشن است.

های فشن چیست؟

های فشن” به معنای مد سطح بالا، دوخت و لباس منحصر به فرد و سفارشی می باشد.

های فشن، گران‌ترین و بالاترین سطح مد است که از ابتدا تا پایان با دست ساخته می‌شود و از مرغوب‌ترین  و گران‌ترین اجناس در آن به کار می‌رود. در واقع اغلب پارچه‌های غیر معمول و خاص انتخاب شده و با توجه شدید به جزئیات دوخته می‌شود.

در فهم مسئله های فشن دو دستگی به وجود آمده است. برخی از مردم فکر می‌کنند که این عبارت به معنای لباس‌های گران قیمت است؛  در حالی که برخی دیگر آن را به عنوان لباس‌های طراحی شده یا قطعاتی از طراحان مد معروف روز مانند Chanel یا Valentino می‌دانند که بیانگر آخرین ترند در لباس هستند. با وجود این تفاوت‌های دیدگاهی، نمی‌توان انکار کرد که High Fashion را می‌توان در هر رده و با هر قیمتی پیدا کرد. به طور کلی دانستن دقیق این جزئیات در دنیای مد نیازمند آموزش طراحی لباس است.

تاریخچه های فشن

این اصطلاح در ابتدا در تولیدات مردی انگلیسی به نام کارل فردریک ورث، که در اواسط قرن نوزدهم در پاریس فعالیت می‌کرد، به کار می رفت. در فرانسه مدرن، “های فشن” یک نام محافظت شده است که ممکن است به جز شرکتهایی که با برخی استانداردهای مشخص تعریف شده‌اند، از آن استفاده نکنند. با این حال، در دنیای بزرگ مد و فشن این اصطلاح نیز به آسانی مورد استفاده قرار می‌گیرد تا همه لباس‌های سفارشی و خاص را لباس “های فشن” توصیف کنند، چه در پاریس و چه در پایتخت‌‌های دیگر مانند لندن، میلان، نیویورک و توکیو تولید شده باشد. این اصطلاح می‌تواند به خانه‌های مد و یا طراحان مد که در ایجاد اصلاحات منحصر به فرد و روند مدرن موثراند نیز اشاره کند.

در فرانسه لغت haute couture که به معنای های فشن است توسط قانون و اتاق بازرگانی فرانسه که در پاریس قرار دارد محافظت می‌شود تا هر کسی از آن استفاده نکند و مجوز استفاده از این نام تنها به افرادی که صلاحت دارد داده می‌شود.

تفاوت high fashion و low fashion

این دو اصطلاح مانند بسیاری از موضوعات دیگر در دنیای مد و فشن تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند مانند:

  • برای های فشن نیاز است از یک خیاط سطح بالا تا حداقل ۲۰ کارمند یا زیردست استفاده نماید.
  • برای لباس‌های های فشن اندازه گیری چند باره لباس‌های تهیه شده الزامی می‌باشد و باید لباس کاملا مناسب شخص مد نظر باشد.
  • طراحان این دسته از لباس‌ها مانند برندهای معروف و مطرح دنیا، باید کارگاه‌های خاص برای خود داشته باشند.

در کل low fashion یعنی مد سطح پایین که اساساً مدهای ارزان در تولید انبوه است. بازار هدف برای مدهای کم مصرف، مصرف کنندگانی هستند که می‌خواهند شیک به نظر برسند اما حاضر نیستند فقط برای یک کالا پول زیادی خرج کنند. مصرف کنندگان مد سطح پایین در مقایسه با مد روز، بزرگترین مصرف‌کنندگان هستند.

در واقع به معنای دیگر اغلب اوقات این اقلام کپی چیزی هستند که در برندها و فروشگاه‌های بزرگ مد می‌بینید.

برندهای فعال در high fashion

برندهایی که در این زمینه فعالیت می‌کنند، عملکردشان هرساله توسط خانه مد بررسی می‌شود. خانه مد برای اینکه بتواند High Fashion را در سطح بالایی از دنیای مد و فشن نگه دارد، قوانین محکمی را برای این مورد تعیین کرده است. این قوانین هر ساله بروز می‌شوند و برندها نیز موظف می‌باشند از آن پیروی نمایند. در نتیجه می‌توان گفت های فشن تعامل مستقیمی با کیفیت مواد مورد استفاده، تحقیقات صورت گرفته در حوزه طراحی لباس، نوع دوخت و طراحی دارد

از جمله طراحان برتر و بزرگ در این زمینه، رکسانا پانسینو می‌باشد که به صورت حرفه‌ای اقدام به طراحی لباس‌های سفارشی می‌کند. لباس‌های او را می‌توان اغلب بر روی فرش قرمزها بر تن بزرگان موسیقی و سینما مشاهده نمود. از جمله ویژگی‌های طراحی‌های او استفاده از پارچه‌های خاص است. این لباس‌ها با پارچه‌های شگفت انگیز، به طرز ماهرانه‌ای قالب‌گیری شده و با جواهراتی که برای هر یک از لباس های مجموعه ایجاد و ساخته شده‌اند، تکمیل گردیده‌اند.

بسیاری از برندهای معتبر جزو مدهای سطح بالا محسوب می‌شوند. از جمله برندهای نام آشنایی که در این سطح حضور دارند می‌توان به Chanel، Balenciaga، Gucci، YSL، Louis Vuitton و Dior و غیره اشاره کرد.

 های فشن همه انواع برندها و استایل‌ها را شامل می‌شود. از استایل خیابانی، نمایش‌های تئاتر، مجموعه‌های طراحی شده توسط طراحان و … گرفته تا انواع لباس‌های لوکس. 

به عنوان مثال از میان برندهای های فشن که ذکر شد، برند شنل  Chanel از گران ترین لباس های دنیا می‌باشد. شنل به عنوان طراح اصلی فرانسوی در نظر گرفته می‌شود. آنها همچنین به عنوان یکی از لوکس ترین برندهای موجود امروزی در تمام دنیا شناخته می‌شوند. لباس های برند شنل با قیمت بسیار بالایی عرضه می گردند که می‌تواند بین ۲۰۰۰ دلار تا ۲۵۰۰۰ دلار برای خریدار هزینه داشته باشد.

اشتراک گذاری
دوره های آنلاین,مجازی ساعت مد
آخرین مقالات مد و فشن
فهرست مطالب

آکادمی ساعت مد
آکادمی ساعت مد
مدرس طراحی لباس
دوره های آنلاین,مجازی ساعت مد
مقالات مرتبط

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *