جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
سبد خرید
ساعت مد

مدرسه آموزش مد و فشن

انواع پارچه طرحدار

انتخاب نوع پارچه مناسب برای دوخت انواع لباس‌ها بسیار مهم است و برای موفقیت در این زمینه بهتر است کمی با آموزش پارچه شناسی آشنایی داشته باشید. اینکه برای هر لباس با هر مدل و کاربردی، باید از پارچه طرحدار یا ساده استفاده شود و اینکه جنس پارچه چگونه باید انتخاب شود. پارچه به یک لایه انعطاف‌پذیری از الیاف طبیعی و مصنوعی گفته می‌شود که برای دوخت انواع لوازم از جمله لباس، انواع مبلمان، لوازم آشپزخانه، لوازم اتاق خواب و … مورد استفاده قرار می‌گیرد. جنس پارچه اگر از الیاف طبیعی ساخته شده باشد، پشم، کتان، ابریشم و پنبه جزو پرکاربردترین آن‌ها است و در غیر این صورت الیاف مصنوعی مانند ریون، نایلون و پلی‌استر در تولید آن نقش دارند. طرح روی پارچه ممکن است ساده باشد و هیچ نقش و نگار و یا خطوطی روی آن طراحی نشده باشد. در حالت دوم انواع پارچه طرح دار هستند که هرکدام نیز کاربردهای خاص خود را دارند.

انواع پارچه طرحدار

آشنایی با انواع پارچه طرح دار

در این قسمت به بررسی انواع پارچه و کاربردهای هرکدام می‌پردازیم:

انواع پارچه طرحدار: پارچه نخی طرح دار

یکی از انواع پارچه طرح دار با الیاف طبیعی از جمله پنبه که برای دوخت انواع مدل مانتو با پارچه طرح دار مناسب است، پارچه نخی است. این پارچه به دلیل خنکی زیاد، نرم بودن و ضدحساسیت بودن آن، گوله نشدن و … برای دوخت انواع لباس‌ها به خصوص مانتو مناسب است. زیرا هوای بدن را به خوبی منتقل کرده و مانع از گرم شدن بدن بخصوص در فصول گرم سال می‌شود. در برخی موارد از الیاف مصنوعی و یا ترکیبی از مصنوعی و طبیعی برای تولید پارچه نخی استفاده می‌شود. 

پارچه نخی طرحدار

انواع پارچه طرحدار: پارچه کتان طرح دار

این پارچه از گیاه کتان ساخته شده و به دلیل قابلیت جذب رطوبت و خنکی آن برای دوخت انواع لباس‌ها برای فصول بهار و تابستان کاربرد دارد. همچنین پارچه کتان طرح دار می‌توان برای دوخت انواع دستمال سفره، حوله، پیش‌بند، کیف و … استفاده کرد. ولی اگر برای دوخت لباس از این نوع پارچه استفاده شود، باید انتظار تغییر اندازه و آبرفت آن را داشته باشید و قبل از برش پارچه، آن را آب بکشید.

پارچه کتان طرح دار

پارچه ساتن طرح دار

برای تولید پارچه ساتن طرح دار می‌توان از انواع الیاف طبیعی مانند پنبه ابریشم و الیاف مصنوعی مانند نایلون و پلی‌استر استفاده کرد. وزن بسیار کم ساتن باعث شده تا در زمان آموزش خیاطی و دوخت لباس، دقت و مراقبت زیادی شود. این پارچه برای دوخت لباس‌های زنانه کاربرد دارد و یکی از انواع پارچه طرح دار مجلسی به حساب می‌آید.

مدل پارچه ساتن طرحدار
پارچه ساتن، یکی از انواع پارچه طرحدار

پارچه لنین طرح دار

یکی از انواع پارچه‌های کنفی که برای تولید آن از الیاف طبیعی و مصنوعی استفاده می‌شود، پارچه لنین است. هرچه میزان استفاده از الیاف طبیعی در تولید انواع پارچه لنین طرح دار بیشتر باشد، کیفیت آن نیز بهتر و مرغوب‌تر است.

پارچه لنین طرحدار
پارچه لنین طرح دار

پارچه شمعی طرح دار

پارچه‌های شمعی طرح دار به دلیل مقاومت و استحکام زیاد در جذب آب، برای دوخت انواع کاپشن‌ها، پیش‌بند نوزادان، بارانی‌های زنانه و مردانه و … کاربرد دارند. این پارچه‌ها همچنین نور خورشید را نیز از خود عبور نمی‌دهند و می‌توان برای پوشش‌های سایبانی استخرها و سوله‌ها از آن‌ها استفاده کرد.

پارچه شمعی طرح دار از انواع پارچه های طرح دار
پارچه شمعی

پارچه مخمل طرح دار

مخمل یکی دیگر از انواع پارچه‌های کرکی است که برای تولید آن از الیاف طبیعی مانند پنبه، کتان و پشم استفاده می‌شود. به دلیل اینکه تولید مخمل و دوخت لباس با پارچه مخمل طرح دار لباسی پروسه بسیار پیچیده و دشواری دارد، معمولاً به عنوان یکی از پارچه‌های اشرافی از آن یاد می‌شود. از مخمل طرح دار می‌توان برای تولید انواع پرده و روتختی نیز استفاده کرد.

پارچه مخمل طرحدار
پارچه مخمل

انواع پارچه حریر طرح دار

پارچه حریر طرح دار نوعی ابریشم نازک است که از الیاف طبیعی ساخته می‌شود. انواع مختلف این پارچه به صورت حریر ساتن، حریر کرپ، حریر پرده‌ای و … در بازار موجود است و بنا به کاربردی که دارند، می‌توان نوع مناسب را انتخاب نمود.

انواع پارچه حریر طرحدار

انواع پارچه ابروبادی طراح دار

پارچه‌های ابر و بادی دارای طرح‌هایی هستند که از ترکیب چند رنگ متضاد در کنار هم و یا طرح‌های نزدیک به هم برای ایجاد طرح‌های جذاب استفاده می‌شود. هرچند امروزه بیشتر به حالت سایه روشن این رنگ‌ها را ترکیب می‌کنند. از این پارچه‌ها برای دوخت انواع لباس‌های تابستانی استفاده می‌شود، زیرا بسیار خنک بوده و به راحتی نیز خشک می‌شود.

انواع پارچه ابروبادی طرحدار
انواع پارچه ابروبادی طرحدار

انواع پارچه لمه طرح دار

لمه‌های طرح دار یکی از محبوب‌ترین پارچه‌ها برای دوخت انواع لباس‌های مجلسی است. الیاف رنگی و نیز نخ‌های براق آن باعث می‌شود تا زیبایی لباس بیشتر به چشم آمده و نیز خوش ایست تر باشد. پارچه لمه طرح دار دارای انواع رنگ‌ها و طرح‌ها بوده و می‌توانید لباس مورد نظر خود را با این پارچه منحصر به فرد و خاص کنید.

پارچه لمه طرح دار
پارچه لمه

انواع پارچه ریون طرح دار

پارچه ریون که با نام ویسکوز نیز شناخته می‌شود، از الیاف طبیعی تولید می‌شود. پارچه ریون طرح دار در دو نوع پرز کوتاه و پرز بلند ساخته شده و دارای استحکام کمی است. این پارچه بسیار خنک است و برای دوخت انواع لباس‌های زنانه، مردانه و نیز رومیزی و … کاربرد دارد. به علت طبیعی بودن آن، جذب رطوبت بالایی دارد که همین موضوع باعث می‌شود تا طول عمر آن کمتر شود.  بد نیست بدانید که این مدل را جزو انواع پارچه طرح دار مانتویی نیز قرار می‌دهند.

انواع پارچه ریون طرح دار
انواع پارچه ریون طرح دار

انواع پارچه تترون طرح دار

پارچه‌های تترون در طرح‌ها و رنگ‌های مختلف تولید می‌شود و جزو پرفروش‌ترین پارچه‌ها به شمار می‌روند. خصوصیاتی مانند ضد حساسیت بودن، قیمت مناسب، خنکی بالا، ثبات رنگ و طرح، عمر بالا و مقاومت زیاد در برابر سایش، ضد چروک بودن و … از جمله ویژگی‌های این پارچه است.

مدل پارچه تترون طرح دار
مدل پارچه تترون طرح دار

کلام آخر

پارچه‌های طرح دار برخلاف پارچه‌های ساده از محبوبیت زیادی برخوردار هستند. انواع پارچه‌ها در نوع طرح دار تولید می‌شوند که هر کدام کاربرد خود را دارند. پارچه‌های طرح دار ممکن است دارای نقش و نگارهایی بوده و یا به صورت خطوط عمودی، افقی، کجراه و … تولید شوند. از این پارچه‌ها می‌توان برای دوخت انواع لباس‌های مجلسی و نیز روزانه استفاده کرد ولی بهتر است قبلاً با آموزش طراحی لباس آشنایی کامل داشته باشید. در تولید این پارچه‌ها از الیاف طبیعی و مصنوعی و یا مخلوطی از این دو استفاده می‌شود. الیاف طبیعی معمولاً از پنبه، کتان و ابریشم هستند و الیاف مصنوعی نیز ممکن است پلی‌استر، ریون و نایلون  باشند. بسته به نوع لباسی که دوخته می‌شود می‌توان از هر کدام از این الیاف استفاده کرد.  

اشتراک گذاری
دوره های آنلاین,مجازی ساعت مد
آخرین مقالات مد و فشن
فهرست مطالب

آکادمی ساعت مد
آکادمی ساعت مد
مدرس طراحی لباس
دوره های آنلاین,مجازی ساعت مد
مقالات مرتبط

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *