جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
سبد خرید
ساعت مد

مدرسه آموزش مد و فشن

انواع یقه لباس زنانه و مردانه

یقه یکی از مهم‌ترین قسمت‌های لباس است و تأثیر بسزایی در طراحی انواع البسه زنانه و مردانه دارد. به عبارتی می‌توان این قسمت را به عنوان بخشی مهم که به لباس رسمیت می‌بخشد معرفی کرد. چرا که علاوه بر جنبه ظاهری و افزایش زیبایی لباس، می‌تواند بر چهره و اندام فرد نیز تأثیر بگذارد؛ بنابراین استفاده صحیح و اصولی از انواع یقه در طراحی استایل‌های مختلف بسیار حائز اهمیت است. این مبحث به طور کامل در دوره‌های تخصصی آموزش طراحی لباس توضیح داده می‌شود؛ اما برای آشنایی بیشتر، در اینجا برخی از مهم‌ترین انواع یقه را به شما معرفی می‌کنیم.

انواع یقه لباس زنانه و مردانه

۱۰ مدل از انواع یقه لباس زنانه

امروزه بسیاری از مدل‌های لباس مخصوصاً در استایل‌های کژوال و اسپرت، برای استفاده هم آقایان و هم خانم‌ها طراحی می‌شود. به همین دلیل شاید جدا کردن و تقسیم‌بندی مدل یقه لباس به دو گروه زنانه و مردانه درست نباشد؛ اما از گذشته تاکنون لباس‌های زنانه همیشه دارای ظرافت خاصی بوده‌اند. در برخی از مدل‌ها از انواع تزیینات برای زیبایی بخشی بیشتر به آن‌ها استفاده می‌شود. این امر در رابطه با انواع یقه لباس زنانه نیز صدق می‌کند. برخی از یقه‌هایی که می‌توان به مدل‌های لباس بانوان اختصاص داد عبارت‌اند از:

 • یقه چهارگوش یا خشتی

یقه چهارگوش که از جمله مدل‌های کلاسیک است نمونه‌ای از یقه‌های تخت یا مسطح به شمار می‌آید. همان‌طور که از نامش پیداست از خطوط زاویه‌دار تشکیل شده و شکل چهارگوش را به وجود می‌آورد. برای آنکه لباس جذاب‌تر به نظر برسد معمولاً در قسمت شانه‌ها از حالت پفی یا اپل استفاده می‌شود. اگر چهره‌ای استخوانی یا صورت و فک زاویه‌دار دارید بهتر است از این مدل در لباس خود استفاده نکنید. چون یقه خشتی، حالت چهره را استخوانی‌تر نشان می‌دهد. به یاد داشته باشید که استفاده از یک گردنبند کوتاه در کنار این یقه می‌تواند جذابیت استایل شما را دو چندان کند.

یقه چهارگوش
مدل یقه چهارگوش
 • یقه قایقی

یقه قایقی که ممکن است آن را با نام‌های بلمی یا کشتی نیز بشناسید هم جزو یقه‌های مسطح است. این نوع از یقه‌ها که در آموزش خیاطی با انواع آن‌ها آشنا خواهید شد حالت برگردان ندارند و در عین سادگی بسیار زیبا هستند. طراحی این مدل، حالت منحنی باز دارد که بین دو شانه و گاها تا پایین شانه‌ها کشیده شده است. توجه کنید که یقه قایقی قسمت سرشانه و بالاتنه را پهن‌تر نشان می‌دهد. پس اگر سرشانه‌های پهن دارید بهتر است از آن استفاده نکنید؛ اما در عوض برای کسانی که گردن لاغر و کشیده دارند بسیار مناسب است.

مدل یقه قایقی در لباس زنانه
لباس زنانه با یقه قایقی
 • انواع یقه لباس: یقه آرشال

یقه آرشال از جمله یقه‌های تا شدنی پایه دار هفت است و لبه ی برگردان آن ، از نوع یقه های پایه دار است و لبه ی برگردان آن روی شانه قرار می گیرد .
حدود یک سوم برگردان آن مربوط به پایه و دو سوم برگردان آن از خط شکست تا میشود .
بلندی یقه آرشال متغیر است و ممکن است بلندی آن تا خط سینه یا حتی کمر یا پایین تر از آن باشد .
شیک و مجلسی است و اغلب در لباس‌های مجلسی مختلف یا کت‌های رسمی به کار می‌رود.

یقه شالی با یقه هفت

 • یقه رافل

یقه رافل که به آن یقه سنگ آسیابی هم گفته می‌شود از جمله مدل‌هایی است که در دوره رنسانس بسیار مورد استفاده قرار می‌گرفت. این مدل زیبا از جمله یقه‌های ایستاده به شمار می‌رود و امروزه نیز در طراحی لباس‌های خاص مجلسی و حتی شومیزهای زنانه کاربرد دارد. یقه رافل حالت پلیسه دارد و ممکن است از جنس خود پارچه لباس دوخته شود؛ اما برای زیبایی و جذابیت بیشتر، جهت دوخت آن معمولاً از یک پارچه دیگر و ترجیحاً رنگ متضاد استفاده می‌شود.

یقه رافل سفید

 • یقه ماندارین

طرح یقه ماندارین یا یقه نواری از مدل لباس‌های چینی گرفته شده است. تقریباً حالت ایستاده دارد. لبه‌ها ممکن است حالت تیز یا گرد داشته باشند. از قسمت جلو مقدار کمی باز می‌شود و لبه های جلو ی یقه رو به روی هم قرار می گیرند و ممکن است از بند یا دکمه در آن قسمت استفاده شود.
پهنای یقه متغیر است و گاهی این یقه بازتر طراحی می شود . یکی از مدل‌های یقه لباس زنانه ظریف و شیک به شمار می‌رود که می‌توانید آن را هم در لباس‌های مجلسی و هم بلوز و پیراهن‌های غیررسمی ببینید.

 • یقه پیترپن

یقه پیترپن که در ایران، معمولاً آن را با نام ب ب می‌شناسیم، نوع دیگری از یقه زنانه است که ظاهری شیک و زیبا به لباس شما می‌دهد. این مدل را در پیراهن‌های مجلسی و همچنین انواع بلوز دکمه‌دار و شومیز هم مشاهده می‌کنید. گاه برای آنکه جلوه بیشتری داشته باشد، از پارچه‌ای با رنگ متضاد برای دوختش استفاده می‌شود. اگر با آموزش رنگ شناسی در طراحی لباس به خوبی آشنا باشید حتماً از این تکنیک به بهترین نحو استفاده خواهید کرد. یقه پیترپن را بر روی یقه گرد طراحی می‌کنند و لبه‌ها هم معمولاً حالت گرد دارند. یقه ب ب ممکن است دارای پایه بوده و دو یا سه سانتی روی گردن به حالت ایستاده بماند و یا اینکه بدون پایه بوده و بر روی سرشانه‌ها قرار گیرد.

یقه گرد طراحی لباس

 • یقه پوریتان

یقه پوریتان نوعی یقه نوستالژیک است که در لباس‌های مجلسی به کار می‌رود. حالتی شبیه به یقه ب ب دارد اما پهنای آن بیشتر است و گاها روی شانه‌ها را به طور کامل می‌پوشاند. برای جذابیت بیشتر، آن را با پارچه‌ای دارای جنس و رنگ متفاوت با پارچه اصلی طراحی می‌کنند.

لباس زنانه با یقه پوریتان

 • یقه انگلیسی

به جرأت می‌توان گفت که یقه انگلیسی یکی از پرطرفدارترین مدل‌ها است که سال‌ها جایگاه خود را در دنیای مد و فشن حفظ کرده است. از جمله مدل‌های رسمی است که می‌تواند در انواع مانتو، پالتو، کت و … مورد استفاده قرار گرفته و حالت رسمی و شیکی به آن‌ها ببخشد. جالب اینجاست که یقه انگلیسی در لباس‌های مردانه نیز کاربرد دارد و جزو مدل‌های مشترک به شمار می‌رود. این مدل از یقه را در اشکال مختلف از جمله دارای پهناهای کم یا زیاد، میزان بازی یقه متفاوت و یا به صورت دوخت جدا و سرخود فرا خواهید گرفت.
از انواع یقه انگلیسی میتوان یقه انگلیسی یک تکه یا دو تکه ، یقه انگلیسی با تک ردیف یا دو ردیف دکمه ، یقه انگلیسی بلیزر ، یقه انگلیسی ساده یا طراحی شده با دال گرد ،… توجه کنید که هر کدام از این حالات می‌توانند تأثیرات متفاوتی در استایل فرد بگذارند. مثلاً یقه انگلیسی باریک‌تر، بالاتنه و گردن را کشیده‌تر و لاغرتر نشان می‌دهد و بالعکس، یقه پهن، او را توپرتر جلوه می‌دهد.

طراحی لباس با یقه انگلیسی
لباس زنانه با یقه انگلیسی
 • یقه آمریکایی

یقه آمریکایی هم مانند یقه انگلیسی جزو مدل‌های کلاسیک است اما به اندازه آن رسمی نمی‌باشد. اغلب حالت نیمه‌رسمی دارد و در دوخت انواع لباس‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. از جمله مدل‌های برگردان است که بر پایه یقه هفت طراحی می‌شود. بیشتر برای دوخت انواع مانتو، پالتو، کت، بارانی و … به کار می‌رود. هم به صورت سرخود و هم جدا دوخته می‌شود که هر کدام جلوه و زیبایی خاص خود را دارند. میزان پهنا و بازی یقه ممکن است با توجه به مدل لباس و موقعیتی که قرار است استفاده شود تغییر کند.

لباس با یقه آمریکایی
مدل لباس با یقه آمریکایی
 • یقه ملوانی

یقه ملوانی یکی دیگر از مدل‌های محبوب یقه لباس‌های زنانه است. در طراحی مدل آن از مدل لباس ملوانان ایالت متحده ایده گرفته شده است. به همین دلیل معمولاً سعی می‌شود مانند لباس ملوانان از نواری با رنگ متضاد در دوخت آن استفاده شود. پهنه برگردان این نوع از یقه زیاد است و معمولاً کل سرشانه را می‌پوشاند. برای جلوه بیشتر می‌توانید یقه ملوانی را با رنگ متضاد لباس بدوزید. این مدل برای افراد لاغر و قد بلند مناسب است؛ اما از آنجا که سرشانه و بالاتنه را پهن‌تر نشان می‌دهد برای افراد توپر و با سرشانه و سینه‌های درشت مناسب نیست.

یقه ملوانی در لباس زنانه
مدل یقه ملوانی زنانه

۶ مدل از انواع یقه لباس مردانه

پیراهن مردانه که در مدل‌های متنوع طراحی و تولید می‌شود از جمله پرکاربردترین لباس‌های مردانه است. در این میان با انواع یقه پیراهن مردانه رو به رو هستیم که هر کدام شکل و شمایل خاصی به این پیراهن‌ها می‌دهند. برخی از مدل‌های معروف و پرطرفدار عبارت‌اند از:

 • یقه دیپلمات

یقه دیپلمات که در انگلیسی، باند نامیده می‌شود، ساده‌ترین نوع یقه مردانه است. طراحی آن به صورت یک نوار ساده است که دور حلقه گردن را می‌پوشاند. جزو یقه های ایستاده و چسبان است و از مدل‌های غیررسمی به شمار می‌آید. پس استفاده از یک پیراهن با یقه دیپلمات در کنار انواع شلوار جین یا کتان می‌تواند مکمل خوبی برای استایل‌های کژوال و غیر رسمی مردانه باشد.

یقه دیپلمات
یقه دیپلمات مردانه
 • انواع یقه لباس: یقه دکمه‌ ای

ایده یقه‌های دکمه‌ای در ابتدا توسط بازیکنان چوگان که می‌خواستند یقه‌ای مرتب داشته باشند که در عین حال در هنگام بازی مزاحمتی برای آن‌ها ایجاد نکند؛ اما امروزه تبدیل به یکی از مدل‌های رسمی یقه پیراهن مردانه شده است. دکمه‌های این مدل از یقه وجه تمایز آن با سایر مدل‌ها است. پس برای جلوه بیشتر می‌توانید از دکمه‌های خاص و زیبا استفاده کنید.

یقه دکمه ای
یقه دکمه ای مردانه
 • یقه نوک تیز

پوشیدن یک پیراهن با یقه نوک تیز، استایل آقایان را تبدیل به استایلی اتو خورده و کلاسیک تبدیل می‌کند. استفاده از این مدل همراه با کراوات و کت و شلوار برای مکان‌های رسمی از جمله محل کار و همچنین مجالس عروسی بسیار مناسب است.

مدل انواع یقه نوک تیز

 • یقه پهن

یقه پهن نسبت به یقه نوک تیز از رسمیت کمتری برخوردار است؛ اما یک مدل فوق‌العاده کاربردی است که می‌توانید آن را برای استفاده روزمره یا پوشیدن در محیط کار و حتی مراسمات عروسی برگزینید. لبه‌های این مدل از یقه تقریباً زاویه ۴۵ درجه با هم تشکیل می‌دهند. کاربرد یقه پهن هم با کراوات و هم بدون آن متداول است.

مدل یقه پهن مردانه

 • یقه تخت

یقه تخت را معمولاً در انواع تیشرت مردانه مشاهده می‌کنید. در واقع کاربرد آن، رسمیت بخشیدن به تیشرت مردانه است. به طوری که لباس‌هایی با این یقه را علاوه بر آنکه می‌توانید با شلوار جین بپوشید، با شلوارهای پارچه‌ای و نیمه‌رسمی هم می‌توانید به کار ببرید. این نوع از یقه همان‌طور که از نامش پیداست به صورت تخت بر روی لباس قرار می‌گیرد و حالت شق و ایستاده ندارد. گاها برای جلوه بیشتر با استفاده از پارچه‌ای با رنگ متفاوت دوخته می‌شود.

یقه لباس تخت مردانه

 • یقه اسکی

یقه اسکی یکی دیگر از انواع مدل یقه مردانه است که بیشتر در لباس‌های بافت و زمستانه به کار می‌رود. این نوع از یقه حالت ایستاده دارد و می‌توان آن را به همراه انواع کت یا پیراهن و یا به تنهایی پوشید.

یقه اسکی مردانه

اشتراک گذاری
دوره های آنلاین,مجازی ساعت مد
آخرین مقالات مد و فشن
فهرست مطالب

آکادمی ساعت مد
آکادمی ساعت مد
مدرس طراحی لباس
دوره های آنلاین,مجازی ساعت مد
مقالات مرتبط

دیدگاه ها

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *