جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
سبد خرید
ساعت مد

مدرسه آموزش مد و فشن

پارچه مناسب لباس کودک

خرید لباس کودک همان اندازه که شیرین و مفرح است، نیاز به وسواس و دقت زیادی دارد. زیرا پوست کودکان بیشترین تماس را با لباس داشته و با توجه به حساسیت بالای پوست این رده سنی، باید نوع پارچه استفاده شده درست و دقیق باشد. واکنش سریع پوست باعث آزار کودک شده و عوارضی را به همراه خواهد داشت. راحتی، نرمی و سبک بودن لباس بستگی زیادی به پارچه لباس کودک دارد. پارچه مناسب لباس کودک می‌تواند از جنس پنبه، نخ یا کتان باشد و جنس ابریشم و استفاده از آن در دوخت لباس ابریشمی بدترین گزینه است که در زمان انتخاب پارچه مناسب آستری لباس کودک باید توجه کنید.  بد نیست بدانید که در دوره پارچه شناسی تمام نکات مهم در زمان انتخاب پارچه برای لباس کودکان آموزش داده خواهد شد.

پارچه مناسب لباس کودک

نکات خرید لباس برای کودکان

رنگ لباس باید متناسب با سن و جنسیت انتخاب شود. معمولاً رنگ‌های شاد و روشن برای کودکان بخصوص دختربچه‌ها بیشتر انتخاب می‌شوند. هرچند لباس پسرانه نیز باید از رنگ‌های روشن انتخاب شود. در دوره‌های آموزش جنسیت سازی پارچه می‌توانید دانش بیشتری در این زمینه به دست بیاورید.

با توجه به فعالیت زیاد کودکان و بازی‌های متنوعی که انجام می‌دهند، کیفیت پارچه مهم است که در زمان خرید پارچه لباس کودک باید مورد توجه قرار گیرد. زیرا این لباس‌ها مرتباً شستشو داده می‌شوند و در صورتی که کیفیت مطلوبی نداشته باشند، به زودی رنگ و شکل خود را از دست خواهند داد.

نکات رنگ لباس کودک در زمان خرید

ضخامت پارچه را نیز در نظر بگیرید. پارچه‌های نازک در اثر شستشو سریع‌تر پاره می‌شوند و یا کیفیت خود را از دست می‌دهند. هرچند پارچه‌های بسیار ضخیم نیز ممکن است پوست کودک را آزرده کنند. بنابراین در زمان خرید پارچه برای دوخت لباس کودک سعی کنید نوع نرم‌تر و در عین حال باکیفیت را انتخاب کنید. در این صورت هم راحتی بچه‌ها حفظ می‌شود و هم طول عمر لباس بالاتر می‌رود.

از خرید پارچه‌های کشی، لیز، جذب و یا بسیار ضخیم خودداری نمایید. چون که کودک احساس راحتی در حین حرکت نداشته و به پوست اجازه تنفس داده نمی‌شود.

پارچه‌ های مناسب برای کودکان
پارچه‌ های مناسب برای کودکان

پارچه‌ های مناسب برای کودکان

یکی از مهم‌ترین سوالاتی که در این زمینه مطرح می‌شود این است که پارچه مناسب برای لباس کودک چیست؟ این دغدغه در اکثر والدین وجود دارد. پارچه مناسب لباس کودکان نباید ضخیم و تحریک‌کننده پوست باشد. به خصوص در مورد نوزادان تازه متولد شده این موضوع بسیار اهمیت دارد. راحتی نوزاد در لباس و عدم واکنش پوست در برابر آن از مهم‌ترین نکاتی است که در انتخاب پارچه مناسب باید در نظر گرفت.

مقاومت جنس پارچه در برابر حرارت، فرسودگی، شستشوی زیاد و … باید در زمان انتخاب پارچه مناسب برای بچه‌ها در نظر گرفته شوند. معمولاً جنس پنبه به عنوان یکی از بهترین انتخاب‌ها برای این گونه لباس‌ها مطرح می‌شود. زیرا هم امکان تنفس پوست فراهم است، هم راحتی و نرمی زیادی دارد. البته پنبه باید طبیعی باشد و هرگز نباید از پنبه‌های مصنوعی برای این منظور خرید کنید. این پارچه‌ها بعد از اولین شستشو سفت و خشن شده و باعث تحریک پوست کودک می‌شوند.

متریال مناسب برای لباس کودک

متریال مناسب برای لباس کودک

انتخاب نوع پارچه و متریال بکار رفته در دوخت آن در مورد کودکان بسیار اهمیت دارد. اینکه چه پارچه‌ای برای لباس کودک مناسب است؟ سوالی است که در این قسمت پاسخ می‌دهیم:

 1. پارچه پنبه

پارچه نخی پنبه ۱۰۰% برای لباس نوزادان و کودکان گزینه بسیار مناسبی است. استفاده از این پارچه در دوخت لباس خواب و روزانه بچه‌ها باعث می‌شود تا راحتی و سبکی زیادی را احساس کرده و پوست نیز واکنشی در برابر آن نشان ندهد. خشک شدن سریع این پارچه‌ها یکی دیگر از امتیازات آن‌ها است که برای تعویض‌های مکرر لباس کودکان مناسب می‌باشد.

پارچه پنبه
پارچه پنبه
 1. وال

یکی دیگر از پارچه‌های بسیار نازک که شباهت زیادی به پنبه دارد، وال است. هوا به خوبی در تار و پود این پارچه‌ها حرکت می‌کند ، هرچند ساختار ضعیف‌تری دارد.پارچه وال

 1. ماهوت نخ پنبه

این پارچه از ترکیب پنبه با سایر الیاف ساخته می‌شود. سطح براق و بافت کج‌راه آن باعث شده تا به عنوان یک پارچه مناسب لباس دختر بچه مطرح شود. ظرافت، سبکی و نرمی آن دلیل خوبی برای انتخاب این پارچه برای دوخت لباس نوزادان است.

پارچه نخ پنبه

 1. لنین

یکی دیگر از پارچه‌های سبک و کم وزن که دارای بافت ساده است. ظرافت فوق‌العاده، عدم چروک شدن و نیز زیبایی منحصر به فرد این پارچه باعث شده تا محبوبیت زیادی در بین افرادی که دوره پارچه شناسی را طی کرده‌اند کسب کند.

پارچه لنین برای لباس کودک

 1. چیت

یکی از پارچه‌ها جنس نخی است که دارای تراکم‌های متفاوتی است. نوع نازک و بسیار ضخیم آن دارای کاربردهای زیادی هستند. از جنس نازک آن برای دوخت لباس کودک استفاده می‌شود. پوشک پارچه‌ای، قنداق و نیز آروغ گیر و … از جمله وسایل مورد نیاز نوزادان است که با این جنس پارچه دوخته می‌شود. همچنین برای آستر لباس کودکان و نیز دوخت پتوهای مخصوص آن‌ها می‌توان از چیت استفاده کرد.

پارچه چیت برای لباس کودک

 1. باتیست

مقاومت زیاد آن و در عین حال پنبه‌ای و نرم و سبک بودن این پارچه باعث شده تا برای دوخت انواع لباس کودکان مناسب باشد.

پارچه باتیست برای کودک

 1. پارچه نخی گلدوزی شده

این پارچه‌ها بسیار زیبا هستند و هم می‌توان برای پارچه اصلی و هم در قسمت سرآستین یا سر جیب‌های لباس از این پارچه استفاده نمود.

پارچه نخی گلدوزی شده برای لباس کودکان

 1. پارچه بافتنی 

این پارچه‌ها به دلیل نرمی و قابل تنفس بودن بسیار محبوبیت دارد. زیرا بافت آن‌ها باعث می‌شود تا حرکات بدن و بازی کودک راحت‌تر است. از این پارچه برای دوخت انواع سوی شرت، هودی‌های بچگانه و فانتزی و … می‌توان استفاده کرد.

پارچه بافتنی برای کودک

 1. پارچه خز طرح دار

این پارچه‌ها برای دوخت انواع لباس‌های زمستانی کاربرد دارد. امکان جذب رطوبت و گرم نگه‌داشتن بدن از جمله مزایای این پارچه‌ها است.

پارچه خز طرح دار برای لباس کودک

 1. بامبو

یکی از نرم‌ترین و بادوام‌ترین پارچه‌هایی که دارای خاصیت غیرآلرژی‌زایی دارد و از به صورت ارگانیک ساخته می‌شود، پارچه بامبو است. این پارچه برای پوست‌های حساس بسیار مناسب است و قابلیت تنظیم با دمای بدن کودک را دارد.

پارچه بامبو

 1. میکروفایبر

این پارچه به دلیلی نرمی و ضد حساسیت بودن بسیار کاربرد دارد. بنابراین برای کودکانی که پوست حساسی دارند، مناسب است.

پارچه میکروفایبر مخصوص کودکان

   ۱۲. پارچه حوله‌ای

سبکی و لطافت این پارچه‌ها باعث شده تا برای دوخت لباس کودک مناسب باشد. استفاده از الیاف طبیعی در تولید آن‌ها باعث می‌شود تا نرم شده و برای لباس کودکان در پاییز و زمستان مناسب باشد.

اینکه کدام یکی از این پارچه‌ها برای جنسیت مشخصی قابل استفاده بوده و یا در دوخت چه لباسی مناسب است باید با آموزش جنسیت سازی پارچه آشنایی کامل داشته باشید.

پارچه حوله ای مناسب برای لباس کودکان
پارچه حوله ای مناسب برای لباس کودکان

کلام آخر

خرید پارچه برای دوخت لباس کودک یکی از دغدغه‌های مهم والدین به شمار می‌رود. هرچند تنوع زیادی در پارچه‌ها وجود دارد و می‌توان به راحتی نوع مناسب را انتخاب نمود، ولی حساسیت پوست کودک در این زمینه باید مورد توجه قرار گیرد. کودکان نه تنها نیاز دارند به اینکه لباس راحتی داشته باشند تا آزادانه حرکت کنند، بلکه نیاز به لباسی دارند که باعث تحریک پوست و آزار بدن آن‌ها نشود. نرمی و لطافت پارچه بسیار مهم است و یکی از بهترین انتخاب‌ها با توجه به این موضوع، پارچه از جنس پنبه می‌باشد. پارچه مناسب لباس کودک باید طوری انتخاب شود تا امکان تنفس پوست فراهم شده و نیز با دمای بدن کودک سازگار شود. کیفیت پارچه باید مرغوب باشد، زیرا این لباس‌ها مرتباً شستشو داده می‌شوند و عدم کیفیت باعث از دست رفتن رنگ و شکل لباس می‌شود.

اشتراک گذاری
دوره های آنلاین,مجازی ساعت مد
آخرین مقالات مد و فشن
فهرست مطالب

آکادمی ساعت مد
آکادمی ساعت مد
مدرس طراحی لباس
دوره های آنلاین,مجازی ساعت مد
مقالات مرتبط

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *